IMDbFacebookTwitter

News


WHAT TO WATCH THIS WEEK !

Saturday February 10

 

Hard Sun, 9.30pm, BBC1

Andrei Austin (Camera /Steadicam Operator, Block 3)

Simon Bishop (Sound Recordist, Dailies)

Paul Schwartz (Sound Recordist, Dailies)

 

The Trip to Spain, 10pm, Sky Atlantic

Josh Ward (Boom Operator)

 

The Young Victoria, 10pm, BBC2

Rob Inch (Stunt Co-ordinator)

 

Fantastic Beasts and Where to find Them, 10pm, Family

Stephen Woolfenden (Director, 2nd Unit)

Vincent McGahon (Camera Operator, Steadicam Operator)

David Mackie (Director of Photography, splinter unit)

 

King Arthur: Legend of the Sword, 10.10pm, Premiere

Michelle Rose (VFX Digital Asset Manager)

 

Rogue One, 10.10pm, Action

Victoria Keeling (Visual Effects Production Supervisor)

Rob Inch (Stunt Co-ordinator)

Francesca Crowder (Hair Stylist)

Tom Hannibal (2nd Assistant Editor)

Nick Poole (Camera Trainee, Additional Photography (Dailies) 

 

Doctor Strange, 11.05pm, Hits

Julian Morson (A Camera / Steadicam Operator)

Spob O’Brien (Hair & Make Up Artist)

Aoife Warren (Draughtsman)

 

 

Sunday February 11

 

Still Open all Hours, 7.30pm, BBC1

Peter Edwards (Director of Photography)

Tudor George (Costume Designer)

 

Endeavour, 8pm, ITV

Ben Dury (Editor)

David Lascelles (Sound Recordist) 

Mary-Jane Reyner (Costume Designer)

Clare Awdry (1st AD, 2nd unit)

Jonathan Beacham (Camera Operator, A and B Camera Dailies)

Daniel Bishop (Camera/ A and B Camera dailies)

Dylan Voigt (2nd Unit Sound Recordist)                

Marvyn Marques (Tailor – Dailies)

 

Call the Midwife, 8pm, BBC1

Alex Kalmakrian (Editor)

Clare Awdry  (1st AD)

 

 

Monday February 12

 

Trauma, 9pm, ITV

John Mooney (Sound Recordist)

Sian Wilson (Make-Up Designer)

 

 

Tuesday February 13

 

Trauma, 9pm, ITV

John Mooney (Sound Recordist)

Sian Wilson (Make-Up Designer)

 

Inside No 9, 10pm, BBC2

Yves Barre (Costume Designer)

 

Beauty and the Beast, 6.45pm, Premiere

Richard Van Den Bergh (Ice & Frost Supervisor)

 

T2 Trainspotting, 11.15pm, Hits

Al Rae (Steadicam Operator)

 

 

Wednesday February  14

 

Trauma, 9pm, ITV

John Mooney (Sound Recordist)

Sian Wilson (Make-Up Designer)

 

Damned, 10pm, C4

Alastair Widgery (Sound Recordist)

 

 

Thursday February 15

 

Britannia, 9pm, Sky Atlantic

Simon Frame (VFX Supervisor / Producer)

Sam Williams (Editor)

Jon Beacham (Camera Operator)

Oliver Taylor (Production Assistant)

 

Death in Paradise, 9pm, BBC1

Sue Howells (Producer)

 

 

Friday February 16

 

Requiem, 9pm, BBC1

Tracie Wright (Line Producer)

Cristina Casali (Production Designer)

Fiona Colbeck (Editor, Episode 1)

Matthew Hanson (Editor, Block 1)

 

The Good Karma Hospital, 10pm, ITV3

Mary-Jane Reyner (Costume Designer)

 







9 February 2018

SHARE